„A VIDEOTON egyedülálló lehetőséget kínál számomra, hogy szilárd alapokra építsem a karrierem” – interjú Kenny Francisco-val (AN)
Mikor érkeztél Magyarországra és miért?
2021-ben érkeztem Magyarországra, hogy folytassam tanulmányaimat villamosmérnöki szakon a Debreceni Egyetemen. Az egyik ok, amiért Magyarországot választottam, az oktatási rendszer magas színvonala, az ország gazdag történelme és Közép-Európa pezsgő kultúrája volt. Emellett egy nemzetközi környezetben szerettem volna tapasztalatot szerezni, és Magyarország lehetőséget kínált erre, megnyitva az utat egy álom megvalósítása felé: villamosmérnök szerettem volna lenni.
Hol hallottál először a VIDEOTON-ról?
A Tempus Közalapítvány hírlevelében találkoztam a VIDEOTON nevével a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramon keresztül, miközben szakmai gyakorlati lehetőséget kerestem.
Miért a VIDEOTON-t választottad gyakorlati helyedül?
A VIDEOTON egy elismert vállalat, és az egyik legnagyobb elektronikai gyártó Európában és világszerte. Hírnevük, innovációjuk, csapatmunkájuk és szakértelmük az elektronikai gyártás és automatizálás terén - különösen az ipari célú gépek összeszerelése és programozása terén - motivált arra, hogy felvegyem velük a kapcsolatot és csatlakozzam hozzájuk.
Mivel foglalkozol a VIDEOTON-nál? Mesélj valamit a legérdekesebb projektedről!
A VIDEOTON csoportnál, a VT Asyst mérnöki osztályán dolgozom, mint PLC programozó. A kedvenc és legérdekesebb projektem Székesfehérváron, egy kulcsfontosságú ügyfél gyárában volt, ahol először találkoztam a robotika világával. Lehetőségem nyílt dolgozni Fanuc ipari robottal és annak vezérlőjével. Ez egy csodálatos és felejthetetlen élmény volt – a legnagyszerűbb pillanat a munkám során. Általánosságban részt vettem a FANUC robotcellák és Omron PLC-k programozásában és integrálásában. A VIDEOTON tökéletes kombinációját nyújtja azoknak a lehetőségeknek, amelyek szilárd alapot jelentenek karrierem kezdetén.
Milyen tapasztalatokat szereztél itt töltött munkád során?
A VIDEOTON-nál töltött munkám során jelentős és értékes tapasztalatokat szereztem az ipari automatizálás terén. Elmélyülhettem az automatizálás területén az elméleti tudás és a gyakorlati, valós idejű helyzetek kombinálásával, amely más perspektívát adott számomra ezen a területen. Több kulcsfontosságú területen is szereztem ismereteket, például az Ethernet kommunikációs protokoll, a PLC programozás terén a véges állapotú automaták koncepciója alapján, valamint bevezetést kaptam az OMRON PLC-k világába (hardver és szoftver terén a CX-programozóval).
Más ország, más szokások. Milyen különbségeket találtál Magyarország és hazád között, különösen a munka terén?
Számos különbség van a két ország között, akár kultúra, hagyományok, gondolkodásmód, akár gasztronómia tekintetében. Ami a munkakultúrát illeti, észrevehető különbségek vannak. A magyar cégek gyakran nagy hangsúlyt fektetnek a barátságos és együttműködő munkakörnyezetre, amely a kollégák közötti támogató légkör kialakítására irányul. Emellett egy olyan munkamodellt alkalmaznak, amely lehetővé teszi a dolgozók számára, hogy optimális egyensúlyt tartsanak fenn a munka és a magánélet között.
Mik a terveid a jövőre nézve?
Ahogy az egyetemi pályafutásom a végéhez közeledik, tervezem a jövőt: szeretném folytatni tanulmányaimat mesterképzésen, és esetleg részmunkaidős állást vállalni közben. Komolyan érdeklődöm az ipari automatizálás és robotika iránt, és szeretnék ezen a területen tovább haladni, fejleszteni és kamatoztatni azokat a készségeket és tapasztalatokat, amelyeket az egyetemi tanulmányaim és a VT Asyst-nál töltött szakmai gyakorlatom során szereztem.