Németh Tamás

VT ES Kft. - szoftvertanácsadó

„Az így megszerzett tapasztalattal nem tudnak versenyezni”

Németh Tamás először duális hallgatóként került a VIDEOTON-hoz, majd tanulmányai befejeztével mostanra már szoftvertanácsadóként gyarapítja a VT ES Kft. Vonalkód rendszerek üzletágának csapatát. Tamással a duális hallgatói forma előnyeiről és az itt szerzett tapasztalatairól beszélgettünk.

  • Az Óbudai Egyetem mérnökinformatikai szakán tanultál 2023-ig. Hol találkoztál először a VIDEOTON duális képzéseinek lehetőségével?

Mielőtt a mérnökinformatikai szakon – azon belül is a felhő szolgáltatási technológiák és IT biztonság szakterületén – kezdtem volna, már elvégeztem egy 2 éves képzést, aminek keretein belül a VIDEOTON-hoz kerültem. Amikor a duális képzési lehetőséget választottam, egyértelmű volt számomra, hogy itt szeretném folytatni.

  • Az egyetemi és a munkahelyi környezet sok szempontból eltér egymástól. Mi jelentette számodra a legnagyobb kihívást a beilleszkedés során?

Talán az időbeosztás, hiszen amíg a munkahelyeden fix órában dolgozol napi rendszerességgel, addig az egyetemen jellemzően rövidebb napok vannak, főleg az utolsó félévekben már egészen ritkán, heti 1-2 nap szükséges jelen lenni az órákon. Persze amikor közeledett a vizsgaidőszak, rendkívül rugalmasak voltak a cégnél is, és megértették, hogy ha éppen a tanulásra kellett koncentrálnom.

  • A duális képzési forma lényege, hogy az elméleti tudást képes legyél alkalmazni a gyakorlatban is, azonban a rendkívüli helyzetek megoldására nincs tankönyvi leírás. Milyen váratlan akadályokkal találtad szembe magad a munkahelyeden, és hogyan tudtad végül megugrani azokat?

Természetesen mindig adódhatnak olyan helyzetek, amire nem vagyunk felkészülve, tulajdonképpen ez a gyakorlat lényege, hogy amire az elméleti anyag nem tud felkészíteni, azt a tudást a gyakorlatban megszerezheted. Hogy konkrét példát is hozzak: előfordult már olyan, hogy bizonyos rendszerekkel akár még nem is találkoztunk az oktatásban, azonban a cégnél használni kellett. A szakképzett és tapasztalt munkatársaim segítségének hála megtanultam ezeket is kezelni. Tehát szerintem nagyon fontos azt szem előtt tartani a pályaválasztás során, hogy a releváns és naprakész tudás megszerzéséhez minél előbb át kell tudnunk ültetni az elméletet a gyakorlatba. Erre a duális képzési forma kiváló lehetőséget nyújt.

  • Milyen előnyökkel járt számodra, hogy a duális képzési formát választottad?

Rengeteg előnnyel jár ez a fajta képzés. Egyrészt az így megszerzett tapasztalattal nem tudnak versenyezni. Tapasztalataim alapján azok a pályatársaim, akik csak az elméleti képzés mellett döntöttek, nem rendelkeznek akkora szakmai tudással, mint akik dolgoztak is emellett. Másrészt a duális képzés esetében nem önkéntes munkáról beszélünk, a gyakorlatért fizetést is kaptunk. Mint korábban említettem, előfordult már, hogy felszabadultak napjaim az egyetemen, és ilyenkor lehetőségem volt akár hetente többször is dolgozni, természetesen ezt sem ingyen, honorálták a fáradozásaimat. Nem utolsó sorban sokan a tanulmányaik befejeztével nem tudták, hogy hirtelen mihez kezdjenek, hogyan és hol tudnának elhelyezkedni, számomra viszont egyértelmű volt, hogy itt maradok. Az itt tartózkodásom alatt rengeteg fontos és szoros kapcsolatot sikerült kiépíteni közvetlen illetve közvetett kollégáimmal, mind szakmai, mind baráti értelemben egyaránt.

  • Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a VIDEOTON-nál folytatod a pályafutásodat?

Jól éreztem magam itt, nem igazán merült fel bennem a váltás. Persze a döntésem előtt számításba vettem a lehetőségeimet, sok ismerősöm van a szakmában, így van valamelyest rálátásom nemcsak a munkakörülményekre, hanem a fizetésekre is. Elmondható, hogy a VIDEOTON abszolút versenyképesnek számít a bérezést tekintve, így jó ajánlatot kaptam, én pedig éltem a lehetőséggel.