Lőrentei Beatrix

VIDEOTON HOLDING ZRT. - Senior HR munkatárs
  • Mikor és miért kezdtél el a VIDEOTON-nál vagy annak elődeinél dolgozni? Milyen volt akkoriban a cégnél dolgozni?
    A mai VIDEOTON megalakulása előtt a felszámolás alá került VIDEOTON Elektronikai Vállalatnál kezdtem el dolgozni 1968. novemberében az Árosztályon.
    Tetszett a feladat amivel itt foglalkoztak, mert a vállalat által gyártott termékek alapár képzésétől a nettó, bruttó, fogyasztói és deviza árképzésig mindent meg kellett tanulni,
    és az árképzés minden fázisát tudnunk kellett. Az akkori főnökünk Varga Ferenc (sajnos már nincs közöttünk) miután az árképzés minden fázisát elsajátítottuk, jelölte ki, hogy kinek melyik munka lesz a fő feladata.
    Én a deviza árképzést kaptam fő feladatként a külföldre értékesített termékeink árát kellet kikalkulálni. Eben az időben sokszor megnéztük a gyártásban lévő termékeket, az üzemi folyamatokat.
    Több évig dolgoztam itt, amikor a céget 3 gyárra bontották, és az én feladataim többsége a TV Gyárhoz kapcsolódott, így átkerültem az itteni Árcsoporthoz ahol szintén jó pár évig voltam. Barátnőm férjhez ment Pécsre, az ő helyére az akkori Személyzeti Igazgatósághoz kerestek munkatársat. Én jelentkeztem, mert amit Ő csinált az is érdekelt, és már az Árcsoportnál a feladatok nem jelentettek kihívást számomra.
    Az akkori főosztály vezető Futó Ottó az elbeszélgetés után átvett, mert jó benyomást keltettem benne. Majd 10 évig volta itt.
  • Melyek voltak a fő feladataid a munkád során?
    A Személyzetin is sokrétű volt a feladatom, az egész vállalatnál dolgozó mérnökök , vezető beosztású kollégák adatainak, munkaszerződéseinek nyilvántartása, karbantartása és a meghagyások intézése. Mikor már ez is rutin feladattá vált, ismét váltottam.
    Megalakult a Komplex Rendszerek Főosztálya, mely az akkori időben az VIDEOTON által gyártott konténerek külföldre történő eladásával foglalkozott. Volt főnököm Varga Ferenc lett itt a főosztályvezető, aki megkeresett, hogy lenne-e kedvem ismét vele együtt dolgozni. Igent mondtam és belevetettem magam az itteni feladatokba. A munkámhoz kapcsolódóan elvégeztem a Felsőfokú Külkereskedelmi Tanfolyamot. Jó pár évig dolgoztunk együtt egy nagyon összetartó jó kis csapattal. Amikor ez a gyártás, és értékesítés lecsengő volt Pallósné Györgyike az Automatika Közös Vállalattól megkeresett, hogy kollégát keresnek az Osztályukra az egyik szülésre menő munkatársuk helyett. Az akkor éppen külföldről visszajövő Főnököm elé álltam, és megkérdeztem lesz-e új feladat, mert ezt a tétlenséget nem bírom. Meglepődött, mert idáig a kollégák közül én voltam állítólag az egyetlen aki nem a pénz, hanem a munkát hiányolta. Sajnos nem tudott jó hírrel szolgálni. Mivel a feladatok a jelenlegi munkahelyemen igen csak lecsökkentek, így közöltem vele, hogy akkor sajnos én inkább az új feladatokat választom és mennék az Automatika Közös Vállalathoz.
    Az Automatika Közös Vállalatnál a Bér- és Munkaügyi Osztályra kerültem, ahol a humánpolitikai és munkaügyi feladatok vártak rám. Az itt töltött évek alatt elvégeztem a Középfokú Személyügyi és Felsőfokú Munkaügyi Tanfolyamot.
    Az Automatika Közös Vállalat megszűnése után 1992. szeptemberében a HOLDING Humánpolitikai Igazgatóság Bérgazdálkodási Osztályára kerültem ahol Pallós Lajosné Györgyi lett újra vezetőm. Itt fejeztem be 1993.-ban a Felsőfokú Személyügyi Tanfolyamot, amit Szakdolgozat készítésével és vizsgával zártunk.
    A Bérgazdálkodáshoz tartozott a bér és TB számfejtés is, ahol szükség volt a TB ügyek felülvizsgálatára, ezért a TIT által szervezett Bér és TB Ügyintézői tanfolyamot is elvégeztem 2003.-ban, hogy a feladatokat még jobban el tudjam látni.
    A felszámolás alá került VIDEOTON- ból átvett dolgozók (6001 fő) közül lakáskölcsönnel rendelkezők szerződéseinek átvétele nyilvántartása és az OTP-vel a kapcsolattartás volt a feladatom.
    Majd sok munka várt rám, amikor Budapesten a Videoton Külkereskedelmi RT., majd ZRT. dolgozóit folyamatosan leszámoltatták (Munkaügyi és bérügyi feladatok ellátását az utolsó dolgozó leszámoltatásáig láttam el) a külker feladatok megszűnése miatt.
    Az Ideiglenes külföldi kiküldetések intézését is átvettem a Külker ZRt-től.
    A VIDEOTON Külkereskedelmi ZRT-ben dolgozók adatainak tárolása, nyilvántartások vezetése volt. Azóta a nyugdíjba vonulók adatainak közlése a Nyugdíjbiztosító Igazgatóság felé a mai napig is a munkakörömhöz tartozik.
    A Sárbogárdon lévő Gyáregység fokozatos leépítése után (feladatok Székesfehérvárra kerültek) a meglévő dolgozók munkaügyi és bérügyi feladatait is elláttam. Mindig kaptam új feladatot az elmúlt évek során.
    Miután a bérszámfejtési feladatok 2005-ben átkerültek a Pannonjob Kft.-hez, így a bérszámfejtést és TB végző kolléganők is elkerültek tőlünk.
    Ettől az időtől a kapcsolattartás és az alapadatok felvezetése, átadása, majd a bérszámfejtés utáni feladatokat is megkaptam. Sajnos ebben az évben Györgyike váratlanul súlyos betegségben elment közülünk. Kolléganőm közben szülési szabadságra ment, így a Bérgazdálkodási csoport megszűnt a Humánpolitikai igazgatóságon belül. A feladataim egy kicsit megnőttek, mert a folyó ügyeket is át kellett vennem.
    Csapó Ádámné nyugdíjba vonulás után A Humánpolitikai Igazgató Budai Angéla lett, aki kis csapatunkat még jobban összekovácsolta. Közülünk néhányan elmentek szülni, volt aki nagyobb kihívás, vagy más feladat miatt távozott a csapatból, de az új kollégákkal is jó kapcsolatot, jó hangulatot alakított ki Igazgatóságunkon.
  • Milyen közös programokon vettetek részt?
    Az új munkahelyek során mindig volt olyan kolléga, akivel már dolgoztunk együtt, vagy az előző beosztásaim miatt volt már munka kapcsolatunk, tehát igazán nem ismeretlen helyre mentem. 1968-ban még a brigád mozgalmak idején mi is megalakítottunk egy brigádot az Árosztályon. Ennek keretébe együtt jártunk moziba, a színház bérletünk volt, sokat jártunk kirándulni a családosok gyermekeivel együtt is. Névnapokat, születésnapokat együtt ünnepeltük összevontan valamelyik fehérvári zenés étteremben. Jó hangulatú beszélgetések keretében megvacsoráztunk. Ezeket a közös programokat képekkel illusztráltuk a brigádnaplóban, amit szintén közösen írtunk. Írás közben pedig visszaemlékeztünk az együtt töltött időre, ennek megírása közben sokszor kacagásba fulladt a dolgok megfogalmazása.
    Amikor elkezdtem dolgozni a jelenlegi Holding Központ épületének és parkjának helyén volt a Székesfehérvár Vasas később VIDEOTON futball pálya, ide jártunk ki szurkolni a csapatnak. A pálya mellett volt kosárpalánk, röplabda pálya is. Délutánonként itt sportolhattunk, vagy később kialakított kézilabda pályám. Itt találkoztam Südy Árpádné Médivel és több más területen dolgozó kollégával együtt, akik hétvégeken rendszeresen túrázni jártak. Mivel én is nagyon szeretem a természetet, így 1971-ben csatlakoztam a VIDEOTON Sport klub Természetjáró Szakosztályához. Nagyon sok emberrel ismerkedtem meg az évek során, és kellemes, vidám hangulatú túrán vettünk részt. Sok szép emléket őrzök azóta is erről az időszakról is.
    A régi VIDEOTON felszámolásával megszűnt a Sport klub vele együtt megszüntették a természetjáró Szakosztályt is. A természetjárás szerelmesei, az akkori kisgyóni kulcsos házba többször is összejöttünk, aminek a környékén rengeteg a gyöngyvirág. Egyik alkalommal elhatároztuk, hogy a Fejér megyei és Székesfehérvár, Városi Szövetséghez csatlakozva megalakítjuk a Gyöngyvirág Természetbarát Egyesületet Südy Árpádné (aki már sajnos elmúlt 80 éves) vezetésével. Ennek már több mint 25 éve. Az egyesületünk igaz új vezetéssel de tovább tevékenykedik. A 25 év alatt és előtte és azóta is rengeteg külföldi és hazai szép túra áll a hátunk mögött.
  • Mit jelent számodra a cég? Mit adott neked a VIDEOTON?
    Rengeteg új feladatot, nagyon sok kedves kollégát, ismerőst, barátot akik ha már nem is dolgoznak itt, de ha összefutunk valahol a városban még mindig megismerjük egymást és fel tudjuk eleveníteni az együtt töltött időt, és a kedves emlékeket. Van akivel telefon, mert az ország másik felébe vitte az élet kapcsolatban vagyok a mai napig is.
    Akik meg elmentek közülünk emlékeinkben ott vannak.
    Sajnos egyre kevesebben vannak, mert a hosszú évek során sokan eltávoztak közülünk, de helyettük jöttek kedves új kollégák.
    Szívet, lelket melengető az érzés, hogy a vezetőség nem feledkezik meg a régóta itt dolgozó munkatársakról, és ez szerintem nagy elismerés mindenki számára.
    Igaz soha nem volt utolsó szempont a kedves segítőkész vezetők és kollégák csapata sem. Ahol egy nagy vállalat területén megtalálod a neked való feladatokat, és jól érzed magad, onnan nem pályázol igazán másik céghez.
    Szeresd az embereket, a kollégáidat, szeresd azt amit csinálsz, találd meg benne azt a feladatot, ami kielégíti a kíváncsiságodat és a megoldása örömmel tölt el. Keress a munkád mellé olyan szabadidős programot ami kiegészíti az elképzeléseidet, jól érzed magad azokkal akikkel ilyenkor együtt vagy. Nekem ez a természetjárás, új tájak, városok, emberek megismerése. Találd meg Önmagad, érezd jól magad a bőrödben!
    A sok éves munkaviszony titka a VIDEOTON-nál csak ennyi.
  • Megosztanál velünk egy érdekes sztorit?
    Ez még a régi VIDEOTON-ban történt . Fiatal koromban nem tudtam a lépcsőkön soha lefelé lassan közlekedni. A 2. emeleten dolgoztam, amikor a földszintre kellett egy anyagért lejönnöm az Igazgatási Főosztályra. Na persze, hogy majdnem futva tettem meg ezt az utat. Akkoriban kerültem a liftet, nem úgy mint most. Az első emeleti lépcső fordulóban nem sok híja volt, hogy el ne söpörjem akkori vezérigazgatónkat Papp Istvánt, akit magunk között csak az „Öregnek” hívtunk. Ijedtében korához képes nagyon fürgén beugrott a sarokba. Én köszönés és „jaj bocsánat” után robogtam tovább. Ő meg utánam szólt „Lányom, lányom ne rohangáljon még kitörik a lába és táppénzt kell fizetnünk.”
    Ez pedig mostanában történt: mikor „50 éves” voltam a VIDEOTON-ban a Törzsgárda ünnepségen Sinkó Ottó vezérigazgató a jubileumi jutalom átadás után megkérdezte „Bea belefér még öt év?” Én meg rávágtam, hogy persze. Erre azt felelte, hogy „Na akkor újra módosítjuk a Törzsgárda szabályzatot” Ez az öt év 2023-év végén lejár.