Fischer Kristóf

VT ASYST Kft. - fejlesztőmérnök

„Majdnem mindent, ami a szakmámhoz kapcsolódik, itt tanultam”

Fischer Kristóf először duális hallgatóként került a VIDEOTON-hoz, majd tanulmányai befejeztével mostanra már fejlesztőmérnökként gyarapítja a VT ASYST Kft. fejlesztői csapatát. Kristóffal a duális hallgatói forma előnyeiről és az itt szerzett tapasztalatairól beszélgettünk.

  • Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának gépészmérnöki szakán tanultál 2023 februárjáig. Hol találkoztál először a VIDEOTON duális képzéseinek lehetőségével?

Az egyik ismerősöm ajánlotta, aki szintén itt dolgozik. Több helyre is jelentkeztem, de végül erre esett a választásom.

  • Miért pont a VIDEOTON-t választottad?

Azért, mert a VIDEOTON nem egy nagy multi, ahol szigorúan ki van jelölve, hogy ki-mit csinálhat, hanem egy szabadabb hely és több kreativitást éreztem magamban is, ezért gondoltam, hogy itt jobban el tudnék helyezkedni.

  • Az egyetemi és a munkahelyi környezet sok szempontból eltér egymástól. Mi jelentette számodra a legnagyobb kihívást a beilleszkedés során?

Én nem éreztem annyira ezt a különbséget. A mi egyetemi környezetünk különlegesnek számított abból a szempontból, hogy a nagy részét a Covid ideje alatt végeztük, ezért több félévig meg sem közelítettük az egyetemet. Mindezek ellenére a legtöbb tanárt és a szaktársaimat is jól ismertem, így mondhatni viszonylag családias volt a környezet, és ezt igazából itt sem tapasztaltam másképp.

  • A duális képzési forma lényege, hogy az elméleti tudást képes legyél alkalmazni a gyakorlatban is, azonban a rendkívüli helyzetek megoldására nincs tankönyvi leírás. Milyen váratlan akadályokkal találtad szembe magad a munkahelyeden, és hogyan tudtad végül megugrani azokat?

Majdnem mindent, ami a szakmámhoz kapcsolódik, itt tanultam cégen belül. Az alapfokú képzés hátulütője, hogy valóban mindent az alapoktól kezdtünk el felépíteni, így azt a tudást, ami ténylegesen ahhoz kell, hogy az iparban el tudjak helyezkedni, annak túlnyomó részét nem az egyetemen kaptam – „teher alatt nő a pálma” elv alapján. Bennem megvolt a motiváció, érdeklődtem és csinálni akartam, így hagyták. Kaptam annyi szabadságot, hogy kibontakozhassam, így autodidakta módon is sokat tanulhattam, nem forszíroztak, hogy mindenképpen az előre meghatározott módon dolgozzam. Ezen kívül megismerkedtem az ipari környezet azon sajátosságaival is, amire az egyetemen nem lett volna lehetőségem. A VT ASYST-nál célgépeket gyártunk, így minden vevő különböző igénnyel érkezik hozzánk, más-más alkatrészeket kell beépíteni, sokféle mérőeszközzel, mozgató eszközzel, robottal találkoztam, amit akár még katalógusban sem lát az ember.

  • Milyen előnyökkel járt számodra, hogy a duális képzési formát választottad?

Kibővíti az ember horizontját. Nemcsak azt látod, amit az egyetemen eléd tesznek, hanem megismerkedsz a konkrét folyamatokkal, projektek felépítésével. Persze az is hasznos, hogy ezért juttatás is jár, egy kis zsebpénz az egyetem mellé. Nyilván aki kiemelkedően teljesít azt is honorálják, ennek mértéke persze cég függő. Számomra nagyon szimpatikus, hogy van egy fix fizetési keret, átlátható a rendszer.

  • Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a VIDEOTON-nál folytatod a pályafutásodat?

Szerencsére egy ismert közegbe csatlakoztam, nem kellett egy bonyolult felvételi eljáráson végig küzdenem magam, nem kellett újból beilleszkednem, így nem volt nehéz az átállás. Persze nem tudhatom, hogyan változnak a későbbiekben a körülményeim, de az itt megszerzett tudással bárhol el tudok helyezkedni. Ez a másik nagy előnye a duális képzésnek: azonnal kézhez kapod a tapasztalatot, ahogy kilépsz az egyetemről, és nem kell friss diplomás munkanélküliként keresgélned a munkapiacon.