Dina Koptleuova

„Magyarország egyedülálló lehetőséget kínált számomra"

Dina Koptleuova a Dunaújvárosi Egyetem harmadéves hallgatója, jelenleg a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretein belül nálunk bővíti gyakorlati ismereteit a VIDEOTON Autóelektronika Kft. beszerzési osztályának munkatársaként. Dinával az itt töltött időről és tapasztalatairól beszélgettünk.

  • Mikor és milyen indíttatásból érkeztél Magyarországra?

2019-ben jöttem Magyarországra, hogy a Dunaújvárosi Egyetemen folytassam tanulmányaimat. Vonzott az ország gazdag történelme, pezsgő kultúrája és híres oktatási rendszere. Magyarország egyedülálló lehetőséget kínált számomra, hogy megtapasztalhassak egy más féle környezetet és nemzetközi tapasztalatokat szerezzek, amíg mérnöki menedzsmentet tanulok logisztika szakirányon.

  • Hol találkoztál először a vállalatcsoporttal?

Először akkor találkoztam a céggel, amikor a szakmai gyakorlatom megkezdése előtt kutattam, és igazán lenyűgöztek a VIDEOTON eredményei.

  • Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a VIDEOTON-nál szeretnél elhelyezkedni?

A VIDEOTON volt az egyik olyan vállalat, amely a tanulmányi területemhez leginkább igazodó lehetőséget biztosított a számomra. Vonzott a vállalat hírneve az iparágban és a magyarországi feldolgozóiparhoz való jelentős hozzájárulása.

  • Milyen tapasztalatokkal gazdagodtál a munkádban az itt töltött idő során?

A VIDEOTON-nál eltöltött idő alatt értékes tapasztalatokat szereztem a beszerzés és a készletgazdálkodás területén. Megtanultam, hogy miként irányítjuk a beszállítókat, hogyan kell tárgyalni, hogy miként biztosíthatjuk az áruk pontos szállíthatóságát, valamint megismerkedtem az elektronikai chipek és a nyomtatott áramköri lapok gyártásának iparágával. A VIDEOTON-nál szerzett tapasztalataim lehetővé tették számomra, hogy az elméleti ismereteket gyakorlatban alkalmazzam, ezáltal elősegítve a terület átfogó megértését. A szakmai gyakorlatom megkezdése előtt bizonytalan voltam, hogy a logisztika melyik területén szeretnék majd dolgozni, de ennek a tapasztalatnak köszönhetően megértettem, hogy a beszerzés a számomra legmegfelelőbb.

  • Más ország, más szokások. Milyen különbségeket véltél felfedezni a magyar és a kazah cégek működésében?

Korlátozott tapasztalattal rendelkezem, azonban az egyik jelentős különbséget a munkakultúrában tapasztaltam. A magyar vállalatok nagy hangsúlyt fektetnek a barátságos és együttműködő munkakörnyezet megteremtésére, és a kollégák közötti támogató légkör kialakítására helyezik a hangsúlyt. Emellett nagyon kényelmesnek találom azt a hibrid munkamodellt, amelyet a legtöbb magyar vállalat alkalmaz, továbbá az itteni munkavállalók képesek fenntartani a munka és a magánélet egyensúlyát.

  • Egy idegen országban tanulni és dolgozni rendkívül izgalmas, és persze tele van kihívásokkal. Volt esetleg olyan maradandó élményed, amelyet megosztanál velünk?

Egy idegen országban tanulni és dolgozni egyszerre volt izgalmas és kihívásokkal teli a számomra. Lehetőségem nyílt arra, hogy elmerüljek egy másik kultúrában, különböző hátterű emberekkel kerüljek kapcsolatba, és bővítsem a látókörömet. Az egyik maradandó élmény, ami számomra kiemelkedik, az a magyar emberek vendégszeretete és melegsége. A beszerzési és az NPI csapatban dolgozó kollégáim hihetetlenül befogadóak és támogatóak voltak, ami sokkal zökkenőmentesebbé tette az új munkahelyre való átmenetemet. Szeretném megköszönni nekik az útmutatásukat és szakértelmüket.

  • Hamarosan befejezed az egyetemet. Mik a terveid a jövőre nézve?

Mivel egyetemi tanulmányaim lassan a végéhez közelednek, a jövőre vonatkozó terveim között szerepel, hogy mesterdiplomát szerezzek ugyanezen a területen Magyarországon. Erős érdeklődésem alakult ki a magyar oktatási rendszer iránt, és úgy gondolom, hogy a továbbtanulásom több speciális tudást és szakmai fejlődési lehetőséget biztosít majd számomra. Végső soron célom, hogy a beszerzés és az ellátási lánc menedzsment területén folytassam karrieremet, kihasználva a VIDEOTON-nál töltött szakmai gyakorlatom és a tanulmányaim során szerzett ismereteimet és tapasztalataimat.