Lak István

VIDEOTON HOLDING ZRt. - Üzletfejlesztési igazgató
  • Mikor és miért kezdtél el a VIDEOTON-nál vagy annak elődeinél dolgozni?
    Fehérvári vagyok, a BME 4. és 5. éve közötti nyári szakmai gyakorlatot a VT Rádiógyár Fejlesztési Főmérnökségén töltöttem, itt volt, nem kellett Budapestre feljárni hozzá.
    A munka is érdekes volt, ezért végzés után visszajöttem, az albérleti körhinta helyett hamarosan lakást is tudtunk venni.
  • Milyen volt akkoriban a cégnél dolgozni?
    Formailag sokkal kötöttebb; nem volt rugalmas munkaidő, ez később is csak alig változott, eleinte szombaton is dolgozni kellett, zömében papíron, a maihoz képest lényegesen lassabb kommunikációval.  Viszont a meetingek amiket akkoriban értekezletnek hívtak, ritkábbak, fókuszáltabbak és célirányosabbak voltak, mert nem nagyon, vagy csak sokára volt másik platform. Munkaköröm is más volt, termékfejlesztő mérnök voltam, csak a saját dolgaimmal kellett foglalkoznom.
  • Melyek voltak a fő feladataid a munkád során?
    Eleinte termékfejlesztő mérnökként, lényegében csak a szakmai munkával kellett foglalkoznom. Később csoport-, majd osztályvezetőként saját szakmai feladatom mellett munkatársaim irányításával, vezetésével is kellett törődnöm. Majd jött 10 év indiai kiküldetés, az ottani, tucatnyi mérnökből álló javítószerviz vezetése, a szervizmérnökök élet- és munkakörülmények biztosítása, kapcsolattartás a vevővel meg persze az itthoniakkal. Rendszerváltás után újabb kihívás jött; a külkereskedelmi tevékenység és a helyi képviselet átvétele, vevővel tárgyalások, szerződések, bankolás, szállítmányozás, stb. Ez nekem a korábbiakhoz képest meglehetősen eltérő, alapvetően új feladatokat jelentett. 2000-ben hazatértem és egy teljesen más, immár szerződéses gyártást folytató VIDEOTON-ba csöppentem, üzletfejlesztőként. Ez megint gyökeresen más dolog, magába foglalja a vevő, az ő üzleti hátterének, motivációjának és termékének is megismerését, a gyártáshoz szükséges technológiák alapjainak ismeretét, a gyártáshoz szükséges erőforrások megtalálását, esetleg megteremtését, az üzleti együttműködés pénzügyi és jogi kereteinek kialakítását. Persze mindeközben sok-sok kommunikáció, vevővel és cégen belül is. Ehhez persze jól jöttek a korábbi tapasztalatok.
  • Milyen jelentős sikereid voltak itt a cégnél, amit te sikerként könyvelsz el?
    Fejlesztőként: Pálma rendszer eladása, majd L-16-hoz egy 2 éves tervezői feladat elvégzése 9 hónap alatt. Indiában: nagyjavított IM rendszer megfelelő működésének bebizonyítása, majd így a következő szerződés megkötése. Üzletfejlesztőként: SFI felépítése, pár alapkalkuláció felállítása, sok nagy account összehozása (pl. Braun CC szerződés), termékjavító ötletekkel üzletszerzés (pl. Beluga).
  • Megosztanál velünk egy érdekes sztorit?
    Az indiaiak kreativitása és pragmatizmusa csodálni való, rendkívül ötletesen és egyszerűen tudnak feladatokat megoldani. Egy karácsonyi szabadság alatt elutaztunk Goa államba, egy tipikus tengerparti üdülésre. Goa állam egyike az autonóm államoknak az indiai államszövetségben, ezért ott picit mások a törvények. Emiatt például alkohol szabadon árusítható, nem csak kijelölt Wine & Beer boltokban, mint a máshol. Ennek köszönhetően a hosszú tengerparton előforduló, pálmalevélből szőtt kunyhókban nemcsak üditőitalok kaphatók, hanem üveges sör is, az általában igen hosszú vezetékkel a partig kivezetett hálózatról megtáplált hűtőszekrényből. A napon az ember hamar felforrósodik és megszomjazik, így betértem a legközelebb lévő pálma-presszóba és a családnak üdítő mellett kértem egy üveg sört is. Nem készültem vásárlásra, ezért nem volt nálam kis címletű pénz, csak egy 100 rúpiás, ami akkoriban kb. 5 üveg sör ára volt. Mivel még korán volt, nem volt elég váltópénzük, nem tudtak visszaadni. Ezt a nehézséget roppant gyorsan megszüntettük, megegyeztünk, hogy felírják egy papírra a visszajárót, én meg majd jövök újra s apránként leiszom a depozitot. Így történt, hogy folyószámlát nyitottam a pálma-kocsmában …
  • Mi az, ami ennyi éven át itt tartott a cégnél?
    Olyan mértékben eltérő tevékenységeket kellett megtanulni, majd végezni, mintha 3-4 különböző cégnél dolgoztam volna. Változatos és érdekes feladatok voltak, nem untam bele. Örömmel végeztem, ugyanakkor úgy éreztem hasznos és megbecsült vagyok. Valószínűleg ugyanezért csinálom még mindig, immár 2+ éve nyugdíjasként.
  • Mit jelent számodra a cég? Mit adott neked a VIDEOTON?
    Munkát, pályát, lehetőséget a fejlődésre, és persze megélhetést. Emellett valami nehezen definiálható „betyárbecsület”-szerű idetartozás érzését is.
  • Meglepődtél rajta, hogy Téged is beválasztott a Vezetőség abba a kislétszámú ám annál illusztrisabb társaságba, amely a Vállalatcsoportban már több, mint 30 éve itt dolgozó kollégákból áll?
    Szerencsére elég sok öreg motoros van a cégnél, ezért is kellemes meglepetés volt, hogy meghívtatok ide. Ez egy jóleső megtiszteltetés számomra.
  • Mit jelent neked ez az elismerés?
    A jól végzett munka örömét érzem, kellemes és megnyugtató.
  • Üzensz valamit a jövő kor VIDEOTON-osainak?
    Végezzék a munkájukat lelkiismeretesen, tanuljanak meg minél többet, itt van lehetőség, éljenek vele. Mint minden eredményhez, sikerek eléréséhez is némi időre és kitartó erőfeszítésre van szükség ezért legyenek picit türelmesek. Nem vagyok szentimentális, nem gondolom, hogy az én esetem mintaként kéne beállítani. Addig maradjanak a cégnél, amíg a céggel a kölcsönös megelégedettség fennáll. Remélem a jövőben is lesz több olyan szerencsés, mint én vagyok, akinél ez a viszony relatíve sokáig tartott.

Beszélgetés Lak Istvánnal