Fogarassy Zoltán

VIDEOTON Elektro-PLAST Kft. - Mérnöki szervezet helyettes vezető
  • Mikor és miért kezdtél el a VIDEOTON-nál vagy annak elődeinél dolgozni?
    1986. április 1-én kezdtem el dolgozni a cégnél, 25 éves voltam ekkor. Felkeltette a figyelmemet, hogy fejlesztőmérnököket keresnek az ipari robotvezérlés területére. Abban az időben ez nagy újdonság volt és érdekesnek tűnt számomra.
  • Milyen volt akkoriban a cégnél dolgozni?
    Senki sem foglalkozott még csak hasonlóval sem a környékünkön akkoriban. Kaptunk egy üres üzemcsarnokot, ahol előzőleg az elektroncső gyártás zajlott. Itt rendeznünk be a robotgyártó üzemet. A Tungsramnak Budapesten volt egy fejlesztési osztálya, velük egyeztettünk a gyártásindításról. Nagyon nagy élmény volt az egész csapatnak.
  • Melyek voltak a fő feladataid a munkád során?
    A robot kifutását követően volt egy rövidebb szünet az én Videotonos életemben is. 2008-ban tértem vissza, és az első feladat amiben részt vettem egy Philips konyhagép teszter elkészítése volt. Létrejött egy gyártásfejlesztő csapat, amelynek a vezetője lettem.
    Kezdetben csak tesztereket, célgépeket és szerelőcellákat építettünk vagy szerelősorokat alakítottunk át főként a Philips számára. Később következtek az egyre sokrétűbb gyártásfejlesztési projektek. Például 2011-ben az arcmasszírozó gyártás során már olyan kihívásokkal kellett szembenéznünk, hogy a forgófej fordulatszámát és a rezgést is kellett mérnünk a teszt során. 2013-ban a fényepilátor gyártásindítása mérföldkőnek számított. Komplex gyártósort építettünk, ahol már nagy hangsúlyt fektettünk a nyomonkövethetőségre is. Ez azt jelenti, hogy a késztermékből visszamenőleg megtudhatjuk a termék összes gyártási paraméterét, és a beépült alkatrészek beszállítói (LOT) számát. A gyártmányaink lézer jelöléssel egyedi sorszámot is kaptak. Azt elmondhatom, hogy a sok különböző termékcsalád gyártásfejlesztésében végzett hosszú munka során a Philips-es kollégákkal szinte baráti viszony alakult ki.
    A 2013-as év elég mozgalmas évnek bizonyult, hiszen ugyancsak ebben az évben egy professzionális hajszárító gyártásával bízott meg bennünket egy angol cég. A gyártás bevezetése és a tesztberendezések elkészítése komoly feladatnak bizonyult, mert a hajszárító levegőjének hőmérsékletét, sebességét és a kiáramló ionok számát is mérni kellett.
  • Milyen jelentős sikereid voltak itt a cégnél, amit te sikerként könyvelsz el?
    2015-ben építettük meg az első félautomata szerelősort az autóipari vészhívó rendszer akkumulátorok számára, majd 2017-ben megépítettük a továbbfejlesztett második sort is. Mindkét gyártósoron komoly technológiákat vezettünk be a termék nyomonkövetésétől, a lézerhegesztésen keresztül egészen a csomagolásig. Nagyon büszke vagyok a csapatomra, mert mindig mindent sikerült időre megcsinálnunk, még a kezdetben lehetetlennek tűnő vállalásokat is.
  • Megosztanál velünk egy érdekes sztorit?
    A kezdeti években az oroszországi LADA gyárban ponthegesztési feladatokat végeztek. Olyan ember nagyságú gépeket kell elképzelni, amelyek kb. 120 kg-os szerszámot tudtak mozgatni. A3-as méretű nyomtatott áramköröket ültettünk be, melyeket kézzel kellett beforrasztani, mert nem volt akkor még hullámforrasztónk. A dolgozóknak tanfolyamot tartottunk, megtanítottuk a műveleteket, és megmutattuk, hogy egyáltalán melyik alkatrész micsoda. Eleinte nem győztünk elég komplett robot vezérlést gyártani, de később már csak a hozzátartozó paneleket szállítottunk. Ha jól emlékszem, nyolc alkalommal mentem szervizútra az akkori Szovjetunióba. Előfordult, hogy egy hét alatt közel 40 panelt javítottunk meg. A munka mellett igyekeztünk a környékbeli látnivalókat is megnézni, jártunk például Moszkvában is, sőt egy nyári úton a Volgában is fürödtünk. Kihívásokkal teli idő volt, nagyon sajnáltuk, hogy 1995-ben véget ért a robot vezérlés gyártás.
    Pár évvel ezelőtt pedig a GHD delegációja látogatott el hozzánk. Megmutattunk nekik egy üres területet, hogy itt fogjuk gyártani a hajszárítókat. Majd másnap összeszereltük a szerelősor vázát, lefotóztam és elküldtem nekik. Golden Team-nek (arany csapat. szerk.) nevezte a csapatomat, hogy egyik napról a másikra felépítettük a szerelősort.
  • Mit jelent számodra a cég? Mit adott neked a VIDEOTON?
    Az itt töltött közel 30 év alatt szakmailag megtaláltam a számításaimat és fontosak számomra a kihívások is. Jó érzés a vevők és a vezetők elismerése is és persze a háttér, hogy ilyen szakmai sikereket elérhettem el.