Badacsonyi Gyula

VIDEOTON HOLDING ZRt. - Hatékonyságelemzési Főmérnökség - Igazgató
  • Mikor és miért kezdtél el a VIDEOTON-nál vagy annak elődeinél dolgozni?
    1979. augusztusban kezdtem a VIDEOTON Elektronikai Vállalatnál, a Rádiógyár Gyártásfejlesztésen, gyártás fejlesztő mérnökként. Egyetem elvégzése után VIDEOTON volt az első munkahelyem, és még ma is az. Azért választottam a VIDEOTON-t mivel végzettségemnek megfelelő munkát ajánlottak, jó szakmai fejlődési lehetőségnek tűnt, akkoriban viszonylag jó volt a fizetési ajánlat is.
  • Milyen volt akkoriban a cégnél dolgozni?
    A VIDEOTON jó nevű, jelentős magyar Vállalat volt, intenzív fejlődési szakaszban, közel 20.000 ember dolgozott a cégnél, melyből közel 4.000 mérnök volt. Széles spektrumban álltak rendelkezésre gyártási technológiák, a kereskedelmi alkatrészeken kívül szinte minden alkatrész saját gyártásban készült, ez szakmailag jó fejlődési lehetőséget kínált. Mivel Dunaújvárosi voltam, első időszakban munkásszállón laktam, ez a része annyira nem volt emlékezetes, de néhány év múlva a Vállalat saját lakáshoz juttatott.
  • Melyek voltak a fő feladataid a munkád során?
    Elég hosszú és változatos a pályafutásom, sok különböző feladattal foglalkoztam és foglalkozom jelenleg is, felsorolni is nehéz:
    Kezdetben gyártásfejlesztőként CNC forgácsolási technológiákkal és 3D mérésekkel foglalkoztam.
    Csoportvezetőként már gyári beruházásokkal is foglalkoztam, gépbeszerzéseken kívül, műszer és épület beruházási témák is feladok voltak, így új szakmai területekkel lehetett megismerkedni.
    Első céges kitérő a VIDEOTON-SEL vegyes vállalt volt, mely telefonközpontokat gyártott volna az akkori MATÁV tender alapján. Itt a leendő gyártóüzem tervezése, kivitelezési ajánlatainak bekérése, és költségvetés kidolgozása volt a feladatom. A tendert sajnos nem nyertük meg, a cég megszűnt.
    A KGST piacok megszűnése miatt a VIDEOTON termelése erősen visszaesett, jelentős létszám leépítés volt.
    Az Elektronikai Készülékgyártó Kft. Philips termékek gyártásával foglakozott VIDEOTON-on belül, itt indult egy új projekt a hordozható CD lejátszók olvasó fejének szerelése, többen ide az új RCD üzembe igazoltunk át a megszűnő vegyesvállalattól. Egyik gyártórészleg művezetője lettem, ez a korábbiakhoz képest teljesen más jellegű termelés központú feladat volt.
    Az RCD üzem pár éves működés után megszűnt a Philips döntése alapján.
    Szerencsés összeeséséként, az IBM céggel került kapcsolat kialakításra, az RCD üzem helyén egy tisztatéri gyártástechnológia néhány eleme került telepítésre, hard diszk olvasófejek (Slider) gyártására, ehhez az épület teljes átépítésére volt szükség, ennek levezénylése volt a feladatom.
    Sikeres IBM pilot projekt után több zöldmezős IBM gyártócsarnok létesült, valamint egyéb VIDEOTON csarnokok építésében is beruházási főmérnökként tudtam részt venni.
    A nagy beruházási boom megszűnése után hatékonyság elemzési feladatokat kaptam a Holdingban, ez a különböző termelési erőforrások kihasználásának mérésére, összehasonlítására irányult, ezt a feladatot a cégek később saját tevékenységükre önállóan végezték.
    Ekkoriban kaptam az ügyvezetői megbízásaimat, amelyekben újabb kihívásokat jelentettek.
    Továbbra is foglalkozom épületberuházási, gyártási infrastruktúra projektekkel, valamennyire környezetvédelemmel és energia hatékonysággal is.
  • Mi volt a legnagyobb feladat, ami kihívást jelentett neked?
    Legnagyobb feladat a VIDEOTON-os pályafutás során az IBM épület beruházások intenzív időszaka volt, zöldmezős beruházásban sorban épültek Székesfehérváron az újabb IBM hard diszk gyártó épületek, több mint 50.000m2 összes területtel. Veszprémben a Slider technológia bővítése valósult meg több épületben, több mint 20.000 m2-en. Ez a közel 6 éves periodus volt szakmai életutam legintenzívebb és egyben legeredményesebb időszaka is. Ezeket és egyéb építési projekteket már Holdingosként, mint beruházási főmérnök egy kisebb szakmai stábbal együtt valósítottuk meg.
    A sztori is ehhez kapcsolódik. Az első IBM projektünk a 35.sz. épület teljes átépítése volt tisztatéri körülményekhez, előtte nem volt kapcsolatunk az IBM-el, és nem is igazán volt gyakorlatunk az ilyen komplex munkákban, az épület átalakítására kidolgozott projekt tervünket, annak költség és időterv részét, viszonylag hamar néhány egyeztetés után elfogadta az IBM, egyértelműen látszott, hogy pilot projektnek szánják, hogy képesek vagyunk-e az idő és költségkereten belül megvalósítani.
    Durván fogalmazva, némileg mindkét oldalról fejes ugrás volt az ismeretlenbe. Sikeresen megoldottuk, ezt követhette a további jóval nagyobb zöldmezős beruházások megvalósítása. Ami rossz érzés maradt, hogy amilyen gyorsan elkezdődött, olyan gyorsan be is fejeződött, mivel az IBM kivonult a hardver elemek gyártásából, és a sok új épületünk kiürült, bár azóta már hasznosításra kerültek.
  • Mi az, ami ennyi éven át itt tartott a cégnél?
    Ennyi éven át sokféle változatos feladatom, beosztásom volt a cégnél, ez megakadályozta, hogy monotonná rutinná váljon a munkavégzés. Az újabb és újabb feladatok mind kihívást jelentenek, aminek próbáltam a legjobb tudásom és képességeim alapján megfelelni, miközben úgy érzem én is sokat fejlődtem, tanultam. Lehetőségem volt nemcsak látni, de részt is venni a mai VIDEOTON eddigi fejlődésében az indulástól kezdve, ezt kivételes lehetőségnek gondolom. Ez tartott és tart itt ma is.
  • Mit jelent számodra a cég? Mit adott neked a Videoton?
    Mit jelent számomra a VIDI? Sokat, egy éltre szóló munkahelyet, kihívásokat, érdekes, változó szakmai feladatokat. Sok kollégát, munkatársat ismertem meg az idők során, jó közösségek alakultak ki, számomra ez a VIDEOTON. Jó érzés úgy végig menni a telephelyen, hogy közvetlenül láthatom is a megvalósult épületekben a munkám eredményét.
  • Meglepődtél rajta, hogy Téged is beválasztott a Vezetőség abba a kislétszámú ám annál illusztrisabb társaságba, amely a Vállalatcsoportban már több, mint 30 éve itt dolgozó kollégákból áll? Mit jelent neked ez az elismerés?
    Ne vegyétek szerénytelenségnek részemről, de úgy gondolom valamennyire én is része voltam az elmúlt 30 évnek, bízom benne, hogy mások is így gondolják.
  • Üzensz valamit a jövő kor Videotonosainak?
    Bízzanak magukban és bízzanak a VIDEOTON-ban, lehetnek nehezebb stresszes időszakok is, ilyenkor szükséges az önbizalom és a kitartás.

Beszélgetés Badacsonyi Gyulával